Dezinfekcia a správne umývanie rúk

Odporúčania WHO o umývaní rúk

Správna hygiena rúk a dezinfekcia je obzvlášť v období zvýšeného výskytu vírusov a baktérií kľúčovou činnosťou vedúcou k primárnej ochrane zdravia. Svetová zdravotnícka organizácia prináša postup správneho umývania rúk v jednoduchých 12 krokoch. Treba dbať na pravidelné umývanie rúk použitím mydla a vody najmenej 20 sekúnd.

Namočte si ruky vodou.

Naneste si dostatočné množstvo mydla aby ste si pokryli celý povrch rúk.

Otierajte si ruky dlaňami o seba.

Pravou dlaňou si prechádzajte po chrbte ľavej ruky s preloženými prstami a potom naopak.

Pokračujte s dlaňou o dlaň s prepletenými prstami.

Vráťte sa späť ku prstom otočenými dlaňami a prepletenými prstami.

Pravou dlaňou krúživým pohybom vydrhnite ľavý palec a naopak.

Krúživými pohybmi dopredu a dozadu vydrhnite zovretými prstami pravej ruky ľavú dlaň a naopak.

Opláchnite si ruky vodou.

Ruky si dôkladne utrite pomocou jednorazovej utierky.

Utierku použite na vypnutie batérie.

Vaše ruky sú v bezpečí 😊

Video návod ako správne umývať ruky. Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=3PmVJQUCm4E

Dezinfekcia

Dezinfekcia predstavuje proces ničenia choroboplodných zárodkov (vírusov, baktérií, plesní) pomocou chemických a fyzikálnych metód. Pri alkoholovej dezinfekcii dochádza k denaturácií bielkovín. Pre účinnosť alkoholov je potrebná prítomnosť vody, preto používame na dezinfekciu roztoky s vodou v koncentrácií 60 % – 70 %. Čisté alkoholy nemajú voči mikroorganizmom účinnosť, pretože sa príliš rýchlo odparujú. Vyšší obsah alkoholu v prípravkoch tiež spôsobuje iritáciu pokožky a jej vysušovanie.

Výhodou alkoholových dezinfekcií je jej veľmi rýchle pôsobenie. Po aplikácií sa nadmerné množstvo alkoholu postupne odparí, a preto nezostáva na dezinfikovanom povrchu žiadny jeho zvyšok. Zahraničné štúdie dokazujú, že etanol v koncentrácií od 42,6 % je v priebehu 30 sekúnd účinný voči vírusom SARS, MERS a vírusom chrípky.

Dezinfekcia rúk pomocou dezinfekčného gélu

Pokiaľ sa nachádzate v prostredí kde nemáte k dispozícií tečúcu vodu a mydlo ruky si treba pravidelne dezinfikovať prostriedkom s obsahom alkoholu v koncentrácií minimálne 62 %.

Zloženie dezinfekčného gélu Avropa zodpovedá požiadavkám na ničenie vírusov, baktérií či plesní. Gél obsahuje 63,3 % etanolu, ktorý v danej koncentrácií spĺňa dezinfekčné účinky. Vďaka obsahu gélotvornej zložky a glycerolu zabezpečuje okamžitú hydratáciu rúk po každom použití.

V prípravku sa nachádza extrakt z  aloe, ktorý ma taktiež hydratačné, vyživujúce a upokojujúce účinky na pokožku rúk.

Poslednou zložkou dezinfekčného gélu je éterický olej Tea Tree, prírodný esenciálny olej z organickej produkcie, ktorý sa vyznačuje svojimi silnými ktorý sa vyznačuje svojimi silnými antiseptickými vlastnosťami.

Gél sa nanáša priamo na ruky bez použitia vody, rozotrie sa a ruky sa nechajú voľne usušiť.

Dezinfekcia odevov

Pracie prostriedky spoľahlivo dokážu ničiť lipidové obaly vírusov a dokázalo sa, že teplota 56°C po dobu 60 minút likviduje koronavírus. Po opratí oblečenia, rôznych odevov, či bavlnených rúšok sa odporúča ich sterilizácia horúcou parou teda ich prežehlenie.

Dezinfekcia povrchov

Súčasné výskumy dokazujú, že koronavírus je schopný prežívať na rôznych povrchoch niekoľko hodín. Preto je najúčinnejším spôsobom ako predchádzať ochoreniu dostatočná hygiena, medzi ktorú patrí aj čistenie povrchov a ich dezinfekcia. WHO odporúča dôsledné a správne dodržiavanie dezinfekcie prostredia na predchádzanie nie len koronavírusu ale aj iných vírusových či bakteriálnych ochorení.

V domácnosti by sa mala vykonávať denne dezinfekcia povrchov, ktorých sa ľudia počas dňa najviac dotýkajú. Medzi tieto povrchy zaraďujeme kľučky, vypínače, diaľkové ovládače, mobilné telefóny, klávesnice, stoly či stoličky.

Dezinfekcia by sa mala vykonávať vždy prostriedkom určeným na daný povrch podľa odporúčaní výrobcu. Pri čistení a dezinfekcii povrchov je vždy dôležité používanie jednorazových ochranných rukavíc aby vplyvom čistiaceho prostriedku nedošlo k poškodeniu pokožky. Výskumy ukazujú, že etanol v koncentrácií nad 60 %, chlórnan sodný (SAVO) v koncentrácií 0,1 % , či peroxid vodíka v koncentrácií 0,5 % výrazne znižujú infekčnosť povrchov po 1 minúte pôsobenia. Ak sú povrchy viditeľne znečistené odporúča sa pred samotnou dezinfekciou utrieť povrch vodou a saponátom.

Created with

Comments are closed.