Neviete ako sa chrániť pri Vašich obľúbených nákupoch? Máme pre Vás niekoľko zaujímavých typov.
Bojíte sa koronavírusu, chrípky alebo iných vírusových či bakteriálnych ochorení? Správne nosenie rúšok, respirátorov, dodržiavanie zásad správnej hygieny, bezpečnosti a podpory imunitného systému Vám pomôže zvládnuť toto obdobie.
Ponúkame Vám tipy, ktoré nezaberú veľa času, výborne podporia Váš imunitný systém a zároveň pomôžu dodržiavať správny osobný a profesionálny hygienický režim.
Hygiena a bezpečnosť!
Podľa odporúčania MZSR je dôležité dodržiavať správnu hygienu a dezinfekciu. Je dôležité nosiť rúško a dodržiavať dostatočný odstup od ľudí aspoň 1,5 – 2 m a zdržiavať sa v takej vzdialenosti max. 15 minút. Neodporúča sa podávať si ruky, ktorými môžeme prenášať nákazu. Počas pobytu mimo svojho príbytku by ste si mali pravidelne dezinfikovať ruky napríklad dezinfekčným gélom s minimálnym obsahom alkoholu 70%. Je vhodné dezinfikovať predmety, ktoré by mohli prísť do styku s vírusmi použitím dezinfekčného prostriedku vo forme spreju alebo roztoku. Pri pobyte doma, nie je potrebné pravidelne dezinfikovať ruky dezinfekčným gélom. Vhodné je umývať si ruky vhodným mydlom (aj dezinfekčným) pod teplou vodou po dobu aspoň 20 sekúnd.
Prevádzky by sa mali pravidelne dezinfikovať v určitých časových intervaloch dezinfekčným roztokom. Netreba zabúdať na kľučky, terminál, pult, všetko čo môže prísť do styku s klientom z vonku. Prevádzky by mali mať pri svojom vstupe správnu dezinfekciu či už vo forme profesionálneho dezinfekčného gélu alebo dezinfekčného roztoku.
Hrdlo a nos
Hlavnými vstupnými bránami sú najmä nos a ústa. Rukami si vieme zaviesť infekciu aj do očí. Počas obdobia vírusových ochorení je vhodné dbať aj na zvýšenú hygienu nosa a ústnej dutiny. Vhodné sú spreje s obsahom dezinfekčných zložiek a tiež hypertonické roztoky (roztoky s vyšším obsahom morskej soli), niektoré esenciálne oleje.
Dezinfekcia vzduchu
Bylinky podporujúce imunitu
Poznáme množstvo liečivých byliniek na podporu imunity s vysokým obsahom vitamínu C, enzýmov a iných vitamínov a minerálov ako je napr. rakytník rešetliakový, ruža šípová, baza čierna, echinacea purpurová, lipa malolistá, camu camu, acerola a množstvo iných. V prírode nájdeme aj bylinky, ktoré majú podľa herbárov účinky podobné antibiotikám ako napr. cistus krétsky, citrus paradisi (grepové jadierka), dračia krv, graviola, právenka latnatá, archangelika čínska, sladovka hladkoplodá, dangšen alebo lišajník islandský.
Všetky spomenuté liečivé bylinky môžeme piť, jesť samostatne alebo v kombinácii. Či už ako bylinný, bylinkovo-ovocný čaj alebo taktiež vo forme extraktov v sirupoch či kvapkách, ktoré sú koncentrovanejšie ako samotný čaj.
Pite zelený čaj
Zelený čaj pomáha v boji proti infekciám pre jeho vysoký obsah antioxidantov. Všetky zelené čaje sú vhodné, no špecialitou je mikronizovaný zelený čaj Matcha.
Včelie produkty
Príroda nám poskytuje množstvo liečivých prípravkov a bez pochyby ku nim patrí aj med (pozor na alergie), najmä z medovice, ktorý si môžete pridať do bylinkových čajov na imunitu. Veľkú obľubu si získal aj propolis a fermentovaný včelí peľ – Perga. Pergu poznali už staroveký Egypťania a liečili sa ňou samotný faraóni pri rôznych infekciách.
Vitamíny a minerály
V prípade vírusových ochorení sa odporúča používať vitamín C, zinok a vitamín D.
Betaglukány a huby
Výťažky z hlivy ustricovej či reishi sa pre obsah betaglukánu používajú na posilnenie imunitnej reakcie organizmu. Huby trúdnikovec pestrý, ohňovec morušový, reishi, shiitake, hliva ustricová, cordyceps sa podľa herbárov používajú na posilnenie činnosti pľúc.
Kakao a čokoláda
Korenie
Imunitný systém si môžeme podporiť aj prirodzeným spôsobom, a to aj pri varení, doplnením pár základných korenín, ktoré majú detoxikačné a antioxidačné účinky. V herbároch sa dočítame o zázvore, klinčeku, škorici, kurkume (pre obsah kurkumínu), cibuli, cesnaku, medveďom cesnaku a čiernom korení (pre obsah piperínu).
Hydratácia nadovšetko
Okrem spomenutých čajov je potrebné piť dostatočné množstvo vody (aspoň 2l a viac denne), kvôli správnemu vylučovaniu toxínov z tela.
Dostatok spánku a menej stresu
Nedostatok spánku a stres spôsobujú potlačenie imunitného systému. Je potrebné spať aspoň 8 hodín a vyhýbať sa stresu najlepšie ako sa dá. Ak to nie je možné prirodzeným spôsobom, môžete vyskúšať liečivé bylinky, tinktúry, či sirupy z valeriány lekárskej, levandule úzkolistej, chmeľu obyčajného, ľubovníka bodkovaného (pozor na kontraindikácie), medovky lekárskej, mäty piepornej alebo mučenky pleťovej.